I- IMPERFKEKTI /Thì hiện tại đơn (simple present tense)
II- IMPERFKEKTI /Thì quá khứ đơn (simple past tense)
Myönteinen imperfekti /Thì quá khứ đơn thể khẳng định
Muista, että myönteisessä imperfektissä vartalon ja päätteen välissä on aina
i tai
si !
1. verbityyppi: puhua
puhua antaa etsiä
preesens imperfekti preesens imperfekti preesens imperfekti
minä puhun puhuin annan annoin etsin etsin
sinä puhut puhuit annat annoit etsit etsit
hän puhuu puhui antaa antoi etsi etsi
me puhumme puhuimme annamme annoimme etsimme etsimme
te puhutte puhuitte annatte annoitte etsitte etsitte
he puhuvat puhuivat antavat antoivat etsivät etsivät
Vartalossa: ei muutosta a -> o ei muutosta
tai uu -> u ii -> katoaa
1. verbityyppi: ymmärtää
ymmärtää lentää tietää
preesens imperfekti preesens imperfekti preesens imperfekti
minä ymmärrän ymmärsin lennän lensin tiedän tiesin
sinä ymmärrät ymmärsit lennät lensit tiedät tiesit
hän ymmärtää ymmärsi lentää lensi tietää tiesi
me ymmärrämme ymmärsimme lennämme lensimme tiedämme tiesimme
te ymmärrätte ymmärsitte lennätte lensitte tiedätte tiesitte
he ymmärtävät ymmärsivät lentävät lensivät tietävät tiesivät
Vartalossa: ä -> katoaa ä -> katoaa ä -> katoaa
ää -> katoaa ää -> katoaa ää -> katoaa
rr -> rs nn -> ns d -> s
rt - > rs nt -> ns t -> s
2. verbityyppi: saada
saada voida juoda
preesens imperfekti preesens imperfekti preesens imperfekti
minä saan sain voin voin juon join
sinä saat sait voit voit juot joit
hän saa sai voi voi juo joi
me saamme saimme voimme voimme juomme joimme
te saatte saitte voitte voitte juotte joitte
he saavat saivat voivat voivat juovat joivat
Vartalossa: aa -> a ei muutosta uo - > o
ee -> e (syödä - söin)yö -> ö
(viedä - vein) ie -> e
3. verbityyppi: tulla
tulla mennä nousta
preesens imperfekti preesens imperfekti preesens imperfekti
minä tulen tulin menen menin nousen nousin
sinä tulet tulit menet menit nouset nousit
hän tulee tuli menee meni nousee nousi
me tulemme tulimme menemme menimme nousemme nousimme
te tulette tulitte menette menitte nousette nousitte
he tulevat tulivat menevät menivät nousevat nousivat
Vartalossa: e -> katoaa e -> katoaa e -> katoaa
ee -> katoaa ee -> katoaa ee -> katoaa
4. verbityyppi: haluta
haluta osata pakata
preesens imperfekti preesens imperefekti preesens imperfekti
minä haluan halusin osaan osasin pakkaan pakkasin
sinä haluat halusit osaat osasit pakkaat pakkasit
hän haluaa halusi osaa osasi pakkaa pakkasi
me haluamme halusimme osaamme osasimme pakkaamme pakkasimme
te haluatte halusitte osaatte osasitte pakkaatte pakkasitte
he haluavat halusivat osaavat osasivat pakkaavat pakkasivat
Vartalossa: ua -> u aa -> a aa -> a
uaa -> u
5. verbityyppi: tarvita
tarvita häiritä lukita
preesens imperfekti preesens imperfekti preesens imperfekti
minä tarvitsen tarvitsin häiritsen häiritsin lukitsen lukitsin
sinä tarvitset tarvitsit häiritset häiritsit lukitset lukitsit
hän tarvitsee tarvitsi häiritsee häiritsi lukitsee lukitsi
me tarvitsemme tarvitsimme häiritsemme häiritsimme lukitsemme lukitsimme
te tarvitsette tarvitsitte häiritsette häiritsitte lukitsette lukitsitte
he tarvitsevat tarvitsivat häiritsevät häiritsivät lukitsevat lukitsivat
Vartalossa: e/ee -> katoaa
Kielteinen imperfekti / Thì quá khứ đơn thể phủ định
Kielteisen imperfektin pääte on yksikössä
-nut (
-nyt ) ja monikossa
-neet . Pääte tulee infinitiivivartaloon.
1. verbityyppi: puhua
puhua antaa etsiä
minä en puhunut en antanut en etsinyt
sinä et " et " et "
hän ei " ei " ei "
me emme puhuneet emme antaneet emme etsineet
te ette " ette " ette "
he eivät " eivät " eivät "
2. verbityyppi: saada
saada voida juoda
minä en saanut en voinut en juonut
sinä et " et " et "
hän ei " ei " ei "
me emme saaneet emme voineet emme juoneet
te ette " ette " ette "
he eivät " eivät " eivät "
3. verbityyppi: tulla
tulla mennä nousta
minä en tullut en mennyt en noussut
sinä et " et " et "
hän ei " ei " ei "
me emme tulleet emme menneet emme nousseet
te ette " ette " ette "
he eivät " eivät " eivät "
Päätteessä: n -> l ei muutosta n -> s
4. verbityyppi: haluta
haluta osata pakata
minä en halunnut en osannut en pakannut
sinä et " et " et "
hän ei " ei " ei "
me emme halunneet emme osanneet emme pakanneet
te ette " ette " ette "
he eivät " eivät " eivät "
Pääte: -nnut / -nneet
5. verbityyppi: tarvita
tarvita häiritä lukita
minä en tarvinnut en häirinnyt en lukinnut
sinä et " et " et "
hän ei " ei " ei "
me emme tarvinneet emme häirinneet emme lukinneet
te ette " ette " ette "
he eivät " eivät " eivät "
Pääte: -nnut / -nneet
PARANTAA (Cải thiện)
| I Aktiivin indikatiivi |
PREESENS (Thì hiện tại thể khẳng định)
minä parannan
sinä parannat
hän parantaa
me parannamme
te parannatte
he parantavat
PASSIIVI (Thể bị động)
parannetaan
IMPERFEKTI(Thì phá khứ thể khẳng định)
paransin
paransit
paransi
paransimme
paransitte
paransivat
PASSIIVI
parannettiin
PERFEKTI (Thì hiện tại hoàn thành thể khẳng định)
olen parantanut
olet parantanut
on parantanut
olemme parantaneet
olette parantaneet
ovat parantaneet
PASSIIVI
on parannettu
PLUSKVAMPERFEKTI (Thì hiện tại quá khứ hoàn thành thể khẳng định)
olin parantanut
olit parantanut
oli parantanut
olimme parantaneet
olitte parantaneet
olivat parantaneet
PASSIIVI
oli parannettu
| | KIELTOMUOTO (Thể phủ định)
en paranna
et paranna
ei paranna
emme paranna
ette paranna
eivät paranna
ei paranneta
en parantanut
et parantanut
ei parantanut
emme parantaneet
ette parantaneet
eivät parantaneet
ei parannettu
en ole parantanut
et ole parantanut
ei ole parantanut
emme ole parantaneet
ette ole parantaneet
eivät ole parantaneet
ei ole parannettu
en ollut parantanut
et ollut parantanut
ei ollut parantanut
emme olleet parantaneet
ette olleet parantaneet
eivät olleet parantaneet
ei ollut parannettu
|
II Aktiivin konditionaali (Câu điều kiện) |
PREESENS
minä parantaisin
sinä parantaisit
hän parantaisi
me parantaisimme
te parantaisitte
he parantaisivat
PASSIIVI
parannettaisiin
PERFEKTI
olisin parantanut
olisit parantanut
olisi parantanut
olisimme parantaneet
olisitte parantaneet
olisivat parantaneet
PASSIIVI
olisi parannettu
| |
en parantaisi
et parantaisi
ei parantaisi
emme parantaisi
ette parantaisi
eivät parantaisi
ei parannettaisi
en olisi parantanut
et olisi parantanut
ei olisi parantanut
emme olisi parantaneet
ette olisi parantaneet
eivät olisi parantaneet
ei olisi parannettu
|
| III Aktiivin potentiaali |
PREESENS
minä parantanen
sinä parantanet
hän parantanee
me parantanemme
te parantanette
he parantanevat
PASSIIVI
parannettaneen
PERFEKTI
lienen parantanut
lienet parantanut
lienee parantanut
lienemme parantaneet
lienette parantaneet
lienevät parantaneet
PASSIIVI
lienee parannettu
| |
en parantane
et parantane
ei parantane
emme parantane
ette parantane
eivät parantane
ei parannettane
en liene parantanut
et liene parantanut
ei liene parantanut
emme liene parantaneet
ette liene parantaneet
eivät liene parantaneet
ei liene parannettu
|
IV Aktiivin imperatiivi (Câu mện lệnh cách) |
PREESENS
(sinä) paranna
(hän) parantakoon
(me) parantakaamme
(te) parantakaa
(he) parantakoot
PASSIIVI
parannettakoon
PERFEKTI
ole parantanut
olkoon parantanut
olkaamme parantaneet
olkaa parantaneet
olkoot parantaneet
PASSIIVI
olkoon parannettu
| |
älä paranna
älköön parantako
älkäämme parantako
älkää parantako
älkööt parantako
älköön parannettako
älä ole parantanut
älköön olko parantanut
älkäämme olko parantaneet
älkää olko parantaneet
älkööt olko parantaneet
älköön olko parannettu
|
| V Verbin nominaalimuodot |
I INFINITIIVI
Lyhyempi muoto:
parantaa
Pitempi muoto:
parantaakseni
parantaaksesi
parantaakseen
parantaaksemme
parantaaksenne
parantaakseen
III INFINITIIVI
inessiivi(Missä) parantamassa
elatiivi (Mistä) parantamasta
illatiivi(Mihin) parantamaan
adessiivi parantamalla
abessiivi parantamatta
instruktiivi parantaman
Passiivi
instruktiivi parannettaman
| | II INFINITIIVI
inessiivi parantaessa
instruktiivi parantaen
Passiivi
inessiivi parannettaessa
IV INFINITIIVI
nominatiivi parantaminen
partitiivi parantamista
I PARTISIIPPI
aktiivi parantava
passiivi parannettava
II PARTISIIPPI
aktiivi parantanut
passiivi parannettu
|
Perfekti / THÌ HIỆN TẠI HOÀN THÀNH (Present perfect tense)
Muodostus (cú pháp):
| olen/ olet/ on | + verbin perusmuodon
vartalo | + -nut/-nyt |
| olemme/ olette/ ovat | + verbin perusmuodon
vartalo | + -neet |
PUHUA
Minä olen puhunut
Me olemme puhuneet
SAADA
Sinä olet saanut Te olette saaneet
MENNÄ
Hän on mennyt He ovat menneet
SIIVOTA
Minä olen siivonnut Me olemme siivonneet
HÄIRITÄ
Sinä olet häirinnyt Te olette häirinneet
NEGATIIVINEN PERFEKTI / THÌ HIỆN TẠI HOÀN THÀNH dạng phủ định
Muodostus (Cú pháp):
| en/ et/ ei | ole | + verbin perusmuodon
vartalo | + -nut/-nyt |
| emme/ ette/ eivät | ole | + verbin perusmuodon
vartalo | + -neet |
En ole puhunut
Emme ole puhuneet
Et ole saanut
Ette ole saaneet
Hän ei ole mennyt. He eivät ole menneet
Esimerkkejä:
Mitä sinä olet tehnyt tällä viikolla?
Onko hän käynyt ulkomailla tällä viikolla?
Olemme asuneet Suomessa koko ikämme.
Eivätkö he ole syöneet mitään koko päivänä?
Missä sinä olet ollut koko ajan, kun olen yrittänyt soittaa sinulle?
Milloin sinä olet syntynyt?
Sinä et ole kertonut minulle kaikkea.
PERFEKTIN KÄYTTÖ / Cách sử dụng thì hiện tại hoàn thành:
1. Tekeminen, tapahtuma tai oleminen on alkanut aikaisemmin ja se jatkuu edelleen.
Pekka on asunut Ruotsissa jo 20 vuotta.
Martti on syntynyt vuonna 1937.
Tämä kirkko on rakennettu 1800-luvulla.
2. Tekeminen on tapahtunut menneisyydessä, mutta tarkkaa ajankohtaa ei kerrota.
Olen käynyt Italiassa monta kertaa.
Maija on ostanut uuden asunnon.
Lahtiset ovat muuttaneet pois Oulusta.
(vrt. Lahtiset muuttivat pois Oulusta viikko sitten.)
3. On olemassa mahdollisuus, että tekeminen tapahtuu myöhemmin.
En ole vielä käynyt katsomassa sitä uutta elokuvaa.
Maija ei ole koskaan ajanut autoa.
Oletko kuullut, että Lahtiset muuttivat viime viikolla.
Finnish Language for Foreigners
Contents
Click on a functioning link in the contents list to go directly to the page concerned.
Note to Editors. As this is a reference book and not intended to be read sequentially, all new pages should be subordinate to the contents page so that easy navigation is possible back to this contents page.
[edit]The sounds of Finnish (Suomen kielen äänteet)
- The Finnish Alphabet (Suomen aakkoset)
- Long and Short vowels (Pitkät ja lyhyet vokaalit)
- Vowel harmony (Vokaaliharmonia)
- Long and Short consonants (Pitkät ja lyhyet konsonantit)
- Diphthongs (Diftongit)
- "The sticky" letters l, n, r and s (Tahmaiset kirjaimet l, n, r, ja s)
- Consonants (Konsonantit)
- The plosives K, P, T etc. (Klusiivit k, p, t jne.)
- The final letter ~e (Loppukirjain ~e)
- Word Stress (Sananpaino)
- Consonant Gradation (Astevaihtelu)
- Dialects (Murteet)
[edit]Finnish Grammar (Suomen kielioppi)
- Spoken and Written Language Differences (Puhe- ja kirjakielen eroja)
- Word construction (Sanarakenne)
- Consonant Gradation (Astevaihtelu)
- Declension of Nominals (Nominaalien taivutus)
- Regular nominals (Tavalliset nominaalit)
- -i > -e- nominals (i > -e- nominaalit)
- -s nominals (-s nominaalit)
- -in > -ime- nominals (in > -ime- nominaalit)
- -ton > -ttoma- nominals (-ton > -ttoma- nominaalit)
- -nen > -se- nominals (-nen > -se- nominaalit)
- -e > -ee- nominals (-e > -ee- nominaalit)
- -si > -de- nominals (-si > -de- nominaalit)
- -us > -ukse- nominaalit -us > -ukse- nominals
- Noun Cases (Sijamuodot)
- Nominative (Nominatiivi)
- Partitive (Partitiivi)
- Genitive
- Possessive Suffixes (Possessiivisuffiksit eli omistusliitteet)
- Inessive (Inessiivi)
- Illative (Illatiivi)
- Adessive (Adessiivi)
- Ablative (Ablatiivi)
- Allative (Allatiivi)
- Translative (Translatiivi)
- Abessive (Abessiivi)
- Essive (Essiivi)
- Instructive (Instruktiivi)
- Comitative (Komitatiivi)
- Accusative (Akkusatiivi)
- Pronouns (Pronominit)
- Personal pronouns (Persoonapronominit)
- Possessive pronouns (Possessivipronominit)
- Demonstrative pronouns (Demonstratiivipronominit)
- Relative pronouns (Relatiivipronominit)
- Interrogative pronouns (Interrogatiivipronominit)
- Reflexive pronouns (Refleksiivipronominit)
- Indefinite pronous (Indefiniittipronominit)
- Verbs (Verbit)
- Congugation of Verbs for Person (Verbien taivutus persoonamuodoissa)
- Verb type 1 (Verbityyppi 1)
- Verb type 2 (Verbityyppi 2)
- Verb type 3 (Verbityyppi 3)
- Verb type 4 (Verbityyppi 4)
- Verb type 5 (Verbityyppi 5)
- Verb type 6 (Verbityyppi 6)
- Reflextive Indicators
- Transitive and Intransitive Verbs (Transitiiviset ja intransitiiviset verbit)
- Case Government (Retkio) Wikipedia - Case Government
- Tenses (Aikamuodot)
- Present-Future Tense (Preseens-Futuuri)
- Imperfect Tense (Imperfekti)
- Perfect Tense (Perfekti)
- Pluperfect Tense (Pluskvamperfekti)
- The infinitives (Infinitiivit)
- 1st infinitive
- 2nd infinitive
- 3rd infinitive
- 4th infinitive
- Moods (Tapaluokat)
- Indicative (Indikatiivi)
- Imperative (Imperatiivi)
- Conditional (Konditionaali)
- Potential (Potentiaali)
- Subject Case (Subjektin sijan valinta)
- Choosing the Object Case (Objektin sijan valinta)
- Asking Questions (Kysymysten tekeminen)
- Clause Types (Lausetyypit)
- Basic Clause (Peruslause)
- Ownership Clause (Omistuslause)
- "Must Do" Clause (Nesessiivilause)
- Existence Clause (Eksistentiaalilause)
- Predicate Clause (Predikatiivilause)
- Construction of Clauses (Lauseenrakentaminen)
- Word Order (Sanajärjestys)
[edit]Finnish Words and Related Constructions (Suomen kielen sanat ja sananmuodostus)
- Adjectives (Adjektiivit)
- Comparative Adjectives (Komparatiivit)
- Superlative Adjectives (Superlatiivit)
- Adverbs (Adverbit)
- Numbers (Numerot)
- Dates (Päivämäärät)
- Particles (Liitepartikkelit)
- Genitive Prepositions (Prepositiot)
- Rarer Constructions (Harvinaisemmat rakenteet)
- Abstract Nouns
- Collective Nouns (Ryhmäsanat)
[edit]Studying Finnish (Suomen kielen opiskelu)
- Study Books (Oppikirjat)
- Dictionaries (Sanakirjat)
- Internet Links (Internet-linkit)
- Learning in Finland (Oppiminen Suomessa)
- Learning Abroad (Oppiminen ulkomailla)
- Wikiversity (Wikiversity-moduulit)
- Reflexive verbs (Refleksiiviset verbit)
- Verbin rektio
- Passive verbs (Passiiviset verbit)
- Active verbs (Aktiiviset verbit)
- Auxiliary verbs (apuverbit)
- Sananjohto
- Nouns from verbs (Nomineita verbeistä)
- Verbs from nouns (Verbejä nomineista)
- Adjectives from nouns (Adjektiiveja nomineista)
- False Friends (Väärät ystävät)
[edit]Appendix (Liitteet)
- Verbitaulukot
- Objektitaulukot
- Lista sanapääteistä
- Kieliopin terminologia
Subjekti;Verbi;objekti,Nomini;Pronomini;Adjektiivi;Adverbi;Predikaatti;Substantiivi;Yksikkö;Monikko;Sijamuoto;Postpositio;Prepositio;Tempus tai aikamuoto;Modus;Infinitiivi,Partisiipi;Konjunktio;Partikkeli;Passiivinen;Aktiivinen;Persoona;