Các thì chính


I- IMPERFKEKTI /Thì hiện tại đơn (simple present tense)


II- IMPERFKEKTI /Thì quá khứ đơn (simple past tense)

Myönteinen imperfekti /Thì quá khứ đơn thể khẳng định

Muista, että myönteisessä imperfektissä vartalon ja päätteen välissä on aina i tai si !

1. verbityyppi: puhua

           puhua                 antaa                etsiä

      preesens   imperfekti preesens   imperfekti  preesens  imperfekti

minä  puhun      puhuin     annan      annoin      etsin      etsin
sinä  puhut      puhuit     annat      annoit      etsit      etsit
hän   puhuu      puhui      antaa      antoi       etsi       etsi
me    puhumme    puhuimme   annamme    annoimme    etsimme    etsimme
te    puhutte    puhuitte   annatte    annoitte    etsitte    etsitte
he    puhuvat    puhuivat   antavat    antoivat    etsivät    etsivät

Vartalossa: ei muutosta           a -> o              ei muutosta
            tai uu -> u                               ii -> katoaa

1. verbityyppi: ymmärtää

          ymmärtää                 lentää               tietää

      preesens    imperfekti  preesens  imperfekti preesens  imperfekti

minä  ymmärrän    ymmärsin    lennän    lensin     tiedän    tiesin
sinä  ymmärrät    ymmärsit    lennät    lensit     tiedät    tiesit
hän   ymmärtää    ymmärsi     lentää    lensi      tietää    tiesi
me    ymmärrämme  ymmärsimme  lennämme  lensimme   tiedämme  tiesimme
te    ymmärrätte  ymmärsitte  lennätte  lensitte   tiedätte  tiesitte
he    ymmärtävät  ymmärsivät  lentävät  lensivät   tietävät  tiesivät

Vartalossa: ä ->  katoaa          ä ->  katoaa         ä ->  katoaa
            ää -> katoaa          ää -> katoaa         ää -> katoaa
            rr -> rs              nn -> ns             d -> s
            rt - > rs             nt -> ns             t -> s

2. verbityyppi: saada

             saada                voida                juoda

      preesens  imperfekti  preesens  imperfekti  preesens  imperfekti

minä  saan      sain        voin      voin        juon      join
sinä  saat      sait        voit      voit        juot      joit
hän   saa       sai         voi       voi         juo       joi
me    saamme    saimme      voimme    voimme      juomme    joimme
te    saatte    saitte      voitte    voitte      juotte    joitte
he    saavat    saivat      voivat    voivat      juovat    joivat

Vartalossa: aa -> a            ei muutosta            uo - > o
            ee -> e                               (syödä - söin)yö -> ö
                                                  (viedä - vein) ie -> e




3. verbityyppi: tulla

             tulla                 mennä                  nousta

       preesens  imperfekti  preesens  imperfekti  preesens  imperfekti

minä   tulen     tulin       menen      menin      nousen     nousin
sinä   tulet     tulit       menet      menit      nouset     nousit
hän    tulee     tuli        menee      meni       nousee     nousi
me     tulemme   tulimme     menemme    menimme    nousemme   nousimme
te     tulette   tulitte     menette    menitte    nousette   nousitte
he     tulevat   tulivat     menevät    menivät    nousevat   nousivat

Vartalossa: e ->  katoaa          e -> katoaa           e -> katoaa
            ee -> katoaa          ee -> katoaa          ee -> katoaa  


4. verbityyppi: haluta

              haluta               osata                   pakata

       preesens  imperfekti  preesens  imperefekti  preesens  imperfekti

minä   haluan    halusin     osaan     osasin       pakkaan   pakkasin
sinä   haluat    halusit     osaat     osasit       pakkaat   pakkasit
hän    haluaa    halusi      osaa      osasi        pakkaa    pakkasi
me     haluamme  halusimme   osaamme   osasimme     pakkaamme pakkasimme
te     haluatte  halusitte   osaatte   osasitte     pakkaatte pakkasitte
he     haluavat  halusivat   osaavat   osasivat     pakkaavat pakkasivat

Vartalossa:  ua -> u               aa -> a                aa -> a
             uaa -> u

5. verbityyppi: tarvita

               tarvita                häiritä               lukita

       preesens    imperfekti   preesens    imperfekti  preesens  imperfekti

minä   tarvitsen   tarvitsin    häiritsen   häiritsin   lukitsen   lukitsin  
sinä   tarvitset   tarvitsit    häiritset   häiritsit   lukitset   lukitsit
hän    tarvitsee   tarvitsi     häiritsee   häiritsi    lukitsee   lukitsi
me     tarvitsemme tarvitsimme  häiritsemme häiritsimme lukitsemme lukitsimme  
te     tarvitsette tarvitsitte  häiritsette häiritsitte lukitsette lukitsitte
he     tarvitsevat tarvitsivat  häiritsevät häiritsivät lukitsevat lukitsivat


Vartalossa:                      e/ee -> katoaa


Kielteinen imperfekti / Thì quá khứ đơn thể phủ định

Kielteisen imperfektin pääte on yksikössä -nut ( -nyt ) ja monikossa -neet . Pääte tulee infinitiivivartaloon.

1. verbityyppi: puhua

              puhua                 antaa                   etsiä

minä    en    puhunut          en   antanut            en   etsinyt
sinä    et       "             et      "               et      "
hän     ei       "             ei      "               ei      "
me      emme  puhuneet         emme antaneet           emme etsineet
te      ette     "             ette    "               ette    "
he      eivät    "             eivät   "               eivät   "


2. verbityyppi: saada

              saada                  voida                   juoda

minä    en    saanut            en   voinut             en   juonut
sinä    et      "               et      "               et      "
hän     ei      "               ei      "               ei      "
me      emme  saaneet           emme voineet            emme juoneet
te      ette    "               ette    "               ette    "
he      eivät   "               eivät   "               eivät   "


3. verbityyppi: tulla

              tulla                   mennä                   nousta

minä    en    tullut            en    mennyt             en   noussut
sinä    et      "               et      "                et      "
hän     ei      "               ei      "                ei      "
me      emme  tulleet           emme  menneet            emme nousseet
te      ette    "               ette    "                ette    "
he      eivät   "               eivät   "                eivät   "

Päätteessä:    n -> l           ei muutosta                    n -> s


4. verbityyppi: haluta

             haluta                   osata                   pakata

minä    en   halunnut           en    osannut            en   pakannut  
sinä    et      "               et       "               et      "
hän     ei      "               ei       "               ei      "
me      emme halunneet          emme  osanneet           emme pakanneet
te      ette    "               ette     "               ette    "
he      eivät   "               eivät    "               eivät   "


Pääte:                            -nnut / -nneet

5. verbityyppi: tarvita

             tarvita                  häiritä                  lukita

minä    en   tarvinnut           en   häirinnyt           en   lukinnut
sinä    et      "                et      "                et       "
hän     ei      "                ei      "                ei       "
me      emme tarvinneet          emme häirinneet          emme lukinneet
te      ette    "                ette    "                ette     "
he      eivät   "                eivät   "                eivät    "


Pääte:                             -nnut / -nneet


PARANTAA (Cải thiện)
I Aktiivin indikatiivi 
PREESENS (Thì hiện tại thể khẳng định)                  
minä      parannan         
sinä      parannat         
hän       parantaa         
me        parannamme       
te        parannatte       
he        parantavat       

PASSIIVI (Thể bị động)
          parannetaan      

IMPERFEKTI(Thì phá khứ thể khẳng định)                
         paransin          
         paransit          
         paransi           
         paransimme        
         paransitte        
         paransivat        

PASSIIVI
         parannettiin      

PERFEKTI (Thì hiện tại hoàn thành thể khẳng định)
olen     parantanut        
olet     parantanut        
on       parantanut        
olemme   parantaneet       
olette   parantaneet       
ovat     parantaneet       

PASSIIVI
on       parannettu        

PLUSKVAMPERFEKTI (Thì hiện tại quá khứ hoàn thành thể khẳng định)
olin     parantanut        
olit     parantanut        
oli      parantanut        
olimme   parantaneet       
olitte   parantaneet       
olivat   parantaneet       

PASSIIVI
oli      parannettu        
     KIELTOMUOTO (Thể phủ định)
     en        paranna
     et        paranna
     ei        paranna
     emme      paranna
     ette      paranna
     eivät     paranna


     ei        paranneta

   
     en        parantanut
     et        parantanut
     ei        parantanut
     emme      parantaneet
     ette      parantaneet
     eivät     parantaneet


     ei        parannettu


     en      ole parantanut
     et      ole parantanut
     ei      ole parantanut
     emme    ole parantaneet
     ette    ole parantaneet
     eivät   ole parantaneet


      ei      ole parannettu



     en    ollut  parantanut
     et    ollut  parantanut
     ei    ollut  parantanut
     emme  olleet parantaneet
     ette  olleet parantaneet
     eivät olleet parantaneet


      ei    ollut  parannettu

II Aktiivin konditionaali (Câu điều kiện)
PREESENS 
minä     parantaisin       
sinä     parantaisit       
hän      parantaisi        
me       parantaisimme     
te       parantaisitte     
he       parantaisivat     

PASSIIVI
         parannettaisiin   

PERFEKTI
olisin   parantanut        
olisit   parantanut        
olisi    parantanut        
olisimme parantaneet       
olisitte parantaneet       
olisivat parantaneet       

PASSIIVI
olisi    parannettu        
   
 
     en          parantaisi
     et          parantaisi
     ei          parantaisi
     emme        parantaisi
     ette        parantaisi
     eivät       parantaisi


      ei          parannettaisi


     en olisi    parantanut
     et olisi    parantanut
     ei olisi    parantanut
     emme olisi  parantaneet
     ette olisi  parantaneet
     eivät olisi parantaneet


     ei olisi    parannettu
III Aktiivin potentiaali
PREESENS
minä     parantanen        
sinä     parantanet        
hän      parantanee        
me       parantanemme      
te       parantanette      
he       parantanevat      

PASSIIVI
         parannettaneen    

PERFEKTI
lienen   parantanut        
lienet   parantanut        
lienee   parantanut        
lienemme parantaneet       
lienette parantaneet       
lienevät parantaneet       

PASSIIVI
lienee   parannettu        
   
 
     en          parantane
     et          parantane
     ei          parantane
     emme        parantane
     ette        parantane
     eivät       parantane


      ei          parannettane


     en    liene parantanut
     et    liene parantanut
     ei    liene parantanut
     emme  liene parantaneet
     ette  liene parantaneet
     eivät liene parantaneet


      ei    liene parannettu

IV  Aktiivin imperatiivi (Câu mện lệnh cách)
PREESENS

(sinä)   paranna           
(hän)    parantakoon       
(me)     parantakaamme     
(te)     parantakaa        
(he)     parantakoot       

PASSIIVI
         parannettakoon    

PERFEKTI

ole      parantanut        
olkoon   parantanut        
olkaamme parantaneet       
olkaa    parantaneet       
olkoot   parantaneet       

PASSIIVI

olkoon   parannettu        
   
 

     älä         paranna
     älköön      parantako
     älkäämme    parantako
     älkää       parantako
     älkööt      parantako


      älköön      parannettako



     älä ole       parantanut
     älköön olko   parantanut
     älkäämme olko parantaneet
     älkää olko    parantaneet
     älkööt olko   parantaneet



      älköön olko   parannettu
V  Verbin nominaalimuodot
I INFINITIIVI              

Lyhyempi muoto:            
         parantaa          

Pitempi muoto:             
         parantaakseni     
         parantaaksesi
         parantaakseen
         parantaaksemme
         parantaaksenne
         parantaakseen

III  INFINITIIVI           

inessiivi(Missä)    parantamassa  
elatiivi (Mistä)    parantamasta  
illatiivi(Mihin)    parantamaan   
adessiivi           parantamalla
abessiivi           parantamatta  
instruktiivi        parantaman    
                           
Passiivi
instruktiivi parannettaman 
                           
                           
   
 II INFINITIIVI

 inessiivi    parantaessa
 instruktiivi parantaen

 Passiivi
 inessiivi    parannettaessa






 IV INFINITIIVI

 nominatiivi  parantaminen  
 partitiivi   parantamista
    

 I PARTISIIPPI
 aktiivi      parantava   
 passiivi     parannettava

  II PARTISIIPPI
 aktiivi      parantanut
 passiivi     parannettu



Perfekti / THÌ HIỆN TẠI HOÀN THÀNH (Present perfect tense)

Muodostus (cú pháp):

olen/ olet/ on+ verbin perusmuodon vartalo+ -nut/-nyt
olemme/ olette/ ovat+ verbin perusmuodon vartalo+ -neet
PUHUA

Minä olen puhunut 
Me olemme puhuneet

SAADA

Sinä olet saanut Te olette saaneet

MENNÄ

Hän on mennyt He ovat menneet

SIIVOTA

Minä olen siivonnut Me olemme siivonneet

HÄIRITÄ

Sinä olet häirinnyt Te olette häirinneet

NEGATIIVINEN PERFEKTI / THÌ HIỆN TẠI HOÀN THÀNH dạng phủ định

Muodostus (Cú pháp):

en/ et/ eiole+ verbin perusmuodon vartalo+ -nut/-nyt
emme/ ette/ eivätole+ verbin perusmuodon vartalo+ -neet
En ole puhunut 
Emme ole puhuneet

Et ole saanut
Ette ole saaneet

Hän ei ole mennyt.  He eivät ole menneet                  

Esimerkkejä:

Mitä sinä olet tehnyt tällä viikolla?
Onko hän käynyt ulkomailla tällä viikolla?
Olemme asuneet Suomessa koko ikämme.
Eivätkö he ole syöneet mitään koko päivänä?
Missä sinä olet ollut koko ajan, kun olen yrittänyt soittaa sinulle?
Milloin sinä olet syntynyt?
Sinä et ole kertonut minulle kaikkea.

PERFEKTIN KÄYTTÖ / Cách sử dụng thì hiện tại hoàn thành:

1. Tekeminen, tapahtuma tai oleminen on alkanut aikaisemmin ja se jatkuu edelleen. Pekka on asunut Ruotsissa jo 20 vuotta. Martti on syntynyt vuonna 1937. Tämä kirkko on rakennettu 1800-luvulla. 2. Tekeminen on tapahtunut menneisyydessä, mutta tarkkaa ajankohtaa ei kerrota. Olen käynyt Italiassa monta kertaa. Maija on ostanut uuden asunnon. Lahtiset ovat muuttaneet pois Oulusta. (vrt. Lahtiset muuttivat pois Oulusta viikko sitten.) 3. On olemassa mahdollisuus, että tekeminen tapahtuu myöhemmin. En ole vielä käynyt katsomassa sitä uutta elokuvaa. Maija ei ole koskaan ajanut autoa. Oletko kuullut, että Lahtiset muuttivat viime viikolla.

Finnish Language for Foreigners
Contents
Click on a functioning link in the contents list to go directly to the page concerned.
Note to Editors. As this is a reference book and not intended to be read sequentially, all new pages should be subordinate to the contents page so that easy navigation is possible back to this contents page.

Contents

  [hide] 

[edit]The sounds of Finnish (Suomen kielen äänteet)

  1. The Finnish Alphabet (Suomen aakkoset)
  2. Long and Short vowels (Pitkät ja lyhyet vokaalit)
  3. Vowel harmony (Vokaaliharmonia)
  4. Long and Short consonants (Pitkät ja lyhyet konsonantit)
  5. Diphthongs (Diftongit)
  6. "The sticky" letters l, n, r and s (Tahmaiset kirjaimet l, n, r, ja s)
  7. Consonants (Konsonantit)
    1. The plosives K, P, T etc. (Klusiivit k, p, t jne.)
    2. The final letter ~e (Loppukirjain ~e)
  8. Word Stress (Sananpaino)
  9. Consonant Gradation (Astevaihtelu)
  10. Dialects (Murteet)

[edit]Finnish Grammar (Suomen kielioppi)

  1. Spoken and Written Language Differences (Puhe- ja kirjakielen eroja)
  2. Word construction (Sanarakenne)
  3. Consonant Gradation (Astevaihtelu)
  4. Declension of Nominals (Nominaalien taivutus)
    1. Regular nominals (Tavalliset nominaalit)
    2. -i > -e- nominals (i > -e- nominaalit)
    3. -s nominals (-s nominaalit)
    4. -in > -ime- nominals (in > -ime- nominaalit)
    5. -ton > -ttoma- nominals (-ton > -ttoma- nominaalit)
    6. -nen > -se- nominals (-nen > -se- nominaalit)
    7. -e > -ee- nominals (-e > -ee- nominaalit)
    8. -si > -de- nominals (-si > -de- nominaalit)
    9. -us > -ukse- nominaalit -us > -ukse- nominals
  5. Noun Cases (Sijamuodot)
    1. Nominative (Nominatiivi)
    2. Partitive (Partitiivi)
    3. Genitive
      1. Possessive Suffixes (Possessiivisuffiksit eli omistusliitteet)
    4. Inessive (Inessiivi)
    5. Illative (Illatiivi)
    6. Adessive (Adessiivi)
    7. Ablative (Ablatiivi)
    8. Allative (Allatiivi)
    9. Translative (Translatiivi)
    10. Abessive (Abessiivi)
    11. Essive (Essiivi)
    12. Instructive (Instruktiivi)
    13. Comitative (Komitatiivi)
    14. Accusative (Akkusatiivi)
  6. Pronouns (Pronominit)
    1. Personal pronouns (Persoonapronominit)
    2. Possessive pronouns (Possessivipronominit)
    3. Demonstrative pronouns (Demonstratiivipronominit)
    4. Relative pronouns (Relatiivipronominit)
    5. Interrogative pronouns (Interrogatiivipronominit)
    6. Reflexive pronouns (Refleksiivipronominit)
    7. Indefinite pronous (Indefiniittipronominit)
  7. Verbs (Verbit)
    1. Congugation of Verbs for Person (Verbien taivutus persoonamuodoissa)
    2. Verb type 1 (Verbityyppi 1)
    3. Verb type 2 (Verbityyppi 2)
    4. Verb type 3 (Verbityyppi 3)
    5. Verb type 4 (Verbityyppi 4)
    6. Verb type 5 (Verbityyppi 5)
    7. Verb type 6 (Verbityyppi 6)
    8. Reflextive Indicators
    9. Transitive and Intransitive Verbs (Transitiiviset ja intransitiiviset verbit)
    10. Case Government (Retkio) Wikipedia - Case Government
    11. Tenses (Aikamuodot)
      1. Present-Future Tense (Preseens-Futuuri)
      2. Imperfect Tense (Imperfekti)
      3. Perfect Tense (Perfekti)
      4. Pluperfect Tense (Pluskvamperfekti)
    12. The infinitives (Infinitiivit)
      1. 1st infinitive
      2. 2nd infinitive
      3. 3rd infinitive
      4. 4th infinitive
    13. Moods (Tapaluokat)
      1. Indicative (Indikatiivi)
      2. Imperative (Imperatiivi)
      3. Conditional (Konditionaali)
      4. Potential (Potentiaali)
  8. Subject Case (Subjektin sijan valinta)
  9. Choosing the Object Case (Objektin sijan valinta)
  10. Asking Questions (Kysymysten tekeminen)
  11. Clause Types (Lausetyypit)
    1. Basic Clause (Peruslause)
    2. Ownership Clause (Omistuslause)
    3. "Must Do" Clause (Nesessiivilause)
    4. Existence Clause (Eksistentiaalilause)
    5. Predicate Clause (Predikatiivilause)
  12. Construction of Clauses (Lauseenrakentaminen)
    1. Word Order (Sanajärjestys)

[edit]Finnish Words and Related Constructions (Suomen kielen sanat ja sananmuodostus)

  1. Adjectives (Adjektiivit)
    1. Comparative Adjectives (Komparatiivit)
    2. Superlative Adjectives (Superlatiivit)
  2. Adverbs (Adverbit)
  3. Numbers (Numerot)
  4. Dates (Päivämäärät)
  5. Particles (Liitepartikkelit)
  6. Genitive Prepositions (Prepositiot)
  7. Rarer Constructions (Harvinaisemmat rakenteet)
  8. Abstract Nouns
  9. Collective Nouns (Ryhmäsanat)

[edit]Studying Finnish (Suomen kielen opiskelu)

  1. Study Books (Oppikirjat)
  2. Dictionaries (Sanakirjat)
  3. Internet Links (Internet-linkit)
  4. Learning in Finland (Oppiminen Suomessa)
  5. Learning Abroad (Oppiminen ulkomailla)
  6. Wikiversity (Wikiversity-moduulit)
    1. Reflexive verbs (Refleksiiviset verbit)
    2. Verbin rektio
    3. Passive verbs (Passiiviset verbit)
    4. Active verbs (Aktiiviset verbit)
    5. Auxiliary verbs (apuverbit)
  7. Sananjohto
    1. Nouns from verbs (Nomineita verbeistä)
    2. Verbs from nouns (Verbejä nomineista)
    3. Adjectives from nouns (Adjektiiveja nomineista)
  8. False Friends (Väärät ystävät)

[edit]Appendix (Liitteet)

  1. Verbitaulukot
    1. Objektitaulukot
    2. Lista sanapääteistä
    3. Kieliopin terminologia
Subjekti;Verbi;objekti,Nomini;Pronomini;Adjektiivi;Adverbi;Predikaatti;Substantiivi;Yksikkö;Monikko;Sijamuoto;Postpositio;Prepositio;Tempus tai aikamuoto;Modus;Infinitiivi,Partisiipi;Konjunktio;Partikkeli;Passiivinen;Aktiivinen;Persoona;